Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
2018 İğne Oyası Yazma Kenarı Örnekleri

2018 İğne Oyası Yazma Kenarı Örnekleri

ipek iplik kullanılarak iğne ile oluşturulan üç boyutlu kenar dantellerine iğne oyası adı verilmektedir. İğne oyası dünyada Türk danteli adıyla anılmaktadır. İğne oyası yaygın olarak yazmaların kenarlarını süsleme amacıyla kullanılmaktadır. Ülkemizde özellikle Anadolu’da yaşayan ev hanımları tarafından sıklıkla hayata geçirilen iğne oyalarını yapmak oldukça zahmetli bir iş olup, hazırlanan bu oyalar ticari olarak da satışa sunulmaktadır. İğne oyalarının yapılış amacı sadece yazmaların kenarlarını süslemek değildir. Bu oyaları yapan kadınlar iğne oyasını adeta bir sanata dönüştürüp duygu ve düşüncelerini bu yolla dışarı aktarmaktadırlar. İğne oyasını yapabilmek için ipliğin iğne ile minik düğümler atarak bu düğümlerin biriktirilmesi ve istenilen şeklin oluşturulması gerekmektedir.

Esasen iğne oyası yaparken ipek iplik kullanılması gerekmektedir ancak pamuk ya da naylon iplikler kullanılarak da bu oyaların yapıldığı gözlemlenmektedir. Oyalar sade olarak hazırlanabileceği gibi boncuklar kullanılarak da süslenebilmektedir. El sanatlarımız arasında önemli bir yere sahip olan iğne oyaları sizinde ilginizi çekiyorsa ve yazmalarınızın kenarını en güzel iğne oyası modelleri ile süslemek istiyorsanız doğru adrestesiniz. Sizler için seçtiğimiz en yeni iğne oyası yazma kenarı örnekleri arasından beğendiklerinizi hayata geçirmek sizin elinizde. Beğendiğiniz modeli oluşturmak için ihtiyacınız olan malzemeler ise bir adet yazma, uygun renkte ipler ve iğneden ibaret. Eğer ihtiyaç duyuyorsanız küçük boncuklar ya da başka malzemeler de kullanarak iğne oyanıza farklı bir hava katabilirsiniz. İğne oyanızı tamamladıktan sonra üç boyutlu şeklinin daha net bir şekilde ortaya çıkabilmesi için kolalamayı ihmal etmemelisiniz. El emeği göz nuru deyiminin hakkını tam anlamıyla veren bir teknik olan iğne oyası ile hazırladığınız yazmayı kullanmaya kıyamayacaksınız.

İĞNE OYASI NEDİR türk danteli olarak bilinen ipek ipliği, pamuk ipliği, sentetik ipliği ve naylon iplikten yapılan el emeği göz nuru olan işlerdir biridir. Diğer tanımıyla ise iğne iplik ile oluşturulan üç boyutlu dantellere verilen addır.

İğne oyasıgenel olarak eşarp kenarlarında yazma kenarlarında, namaz örtüsü kenarlarında seccade üzerinde, havlu kenarında, oda takımlarında, mendil kenarlarında, yatak örtülerinde hatta son zamanlarda takı  vs gibi bir çok yerde  kullanılmaktadır

iğne oyasının aslı ipek iplik kullanılarak yapılmaktadır fakat tercihler arasında pamuk iplik, sentetik iplik v.b iplik çeşitleri yer almaktadır.  bir çok ev hanımı tarafından   ev bütçesine katkı sağlamak amacıyla yada kızlarına çeyiz dizmek için de yoğun olarak tercih edilmektedir. İğne oyalarını hazır olarakta ala bileceğiniz gibi kendiniz yapmayı tercih edebilirsiniz. dilerseniz ücretli olarak iğne oyası yapan  bayanlarada yaptıra bilirsiniz.

İğne oyasının kullanım amacı günlük kıyafet yada ev eşyalarının şeklini en iyi şekilde yansıtması için kullanılır.

İğne oyasının kullanıldığı yerler

Yatak örtüleri – Havlular – Namaz örtüleri – Baş örtüsü/ Eşarp – Oda takımları – Abajurlar- Mendil kenarları – Seccade – Çakmak kılıfı-yemeni kenarları-takılar vsgibi yerlerde sıklıkla kullanılan bir el sanatıdır.

İĞNE OYASI YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

yaparken eğer kullandığınız kumaş yazma ise yazmada büyük deliklerin açılması için iğnenin küçük olmasına dikkat edilmesi gerekir.

iğnenin elinize batmaması açısından iğne ucunun ince olmasına mutlaka dikkat edilmesi gerekir.

ipi iğneye dolarken çift düğüm atılırsa oya hem daha dik durur hemde daha kolay şekil alır.

Makaralarınızı koyduğunuz çantanın içinde bir birine dolaşıp zarar görmemesi için kullandığınız kadar ip uzunluğunu belirledikten sonra makaranın üst tarafından geçirerek kesin.

Yaptığınız oyadan daha güzel sonuç alabilmek için düğümlerin sıkı ve sert olmasına mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Düğümlerinizi sıkı ve ser atarsanız oyanız kolalı gibi durur.

BİLGİLER
tarafından 02 Şubat 2018 - 01:38 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 24.834 kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:

En Çok Görüntülenenler
Yüz Şekline Göre Kısa Saç Modelleri
Yüz Şekline Göre Kısa Saç Mode..

#gallery-2 { margin: auto; } #gallery-2 .gallery-item { float: left; margin-top:... [Devamı]

Yeni Örgü Örnekleri
Yeni Örgü Örnekleri

#gallery-3 { margin: auto; } #gallery-3 .gallery-item { float: left; margin-top:... [Devamı]

2018 Bayan Örgü Modelleri
2018 Bayan Örgü Modelleri

#gallery-4 { margin: auto; } #gallery-4 .gallery-item { float: left; margin-top:... [Devamı]

2018 Bayan Örgü Modelleri
2018 Bayan Örgü Modelleri

#gallery-5 { margin: auto; } #gallery-5 .gallery-item { float: left; margin-top:... [Devamı]

Örgü Birleştirme Teknikleri
Örgü Birleştirme Teknikleri

Örgü Birleştirme Teknikleri Hırka ve yelek gibi el işlerinin yapımında örgü... [Devamı]

Örgü Teknikleri
Örgü Teknikleri

#gallery-6 { margin: auto; } #gallery-6 .gallery-item { float: left; margin-top:... [Devamı]

Bayan Kısa Saç Modelleri(2018-2019)
Bayan Kısa Saç Modelleri(2018-..

Sevgili Kadinlarinsesi.com ziyaretçileri kısa saç modelleri  ve kısa saç kesimleri, kusursuz makyaj... [Devamı]

Örgü Örnekleri ve Şemaları
Örgü Örnekleri ve Şemaları..

Örgü Teknikleri Merhabalar hanımlar bu gün sizler için farklı örgü tekniklerini bir araya getirmeye... [Devamı]

Resim Galerisi